המחזור הנפשי והלכות טהרת המשפחה

מאת: נח גוטמן | 2/5/2012 בקורת ספרים

 בספר הפופולארי "גברים ממאדים ונשים מנוגה" מאת ד"ר ג'ון גריי עמוד 94 כותב באת הדברים הבאים –

 

"הגברים דומים לגומיות. כאשר הם מתרחקים, הם נמתחים עד לנקודה שממנה הם קופצים בחזרה. הגומייה היא הדימוי המתאים ביותר לתיאור מחזוריות האינטימיות של הגבר. מחזור זה כולל התקרבות, התרחקות והתקרבות מחודשת.

רוב הנשים מופתעות להיווכח בכך, שגם כאשר גבר אוהב אישה, הוא זקוק מדי פעם לפרק זמן של התרחקות - בטרם יוכל לשוב ולהתקרב מחדש. גברים חשים באופן אינסטינקטיבי את הדחף הזה להתרחק. אין זאת החלטה או בחירה שלהם. זה פשוט קורה להם. אין זאת אשמתה ולא אשמתו. זוהי מחזוריות טבעית."

 

בהמשך הדברים כותב גריי כי מחזוריות דומה לזו קיימת גם אצל הנשים, אם כי בצורה שונה למדי מבחינת משמעותה המעשית.

 

וכמה זמן לוקח מחזור מסוג זה?

 

כאן מציין ד"ר גריי נקודה חשובה ומעניינת –

 

"באחד המחקרים התגלה, שההערכה העצמית של האשה עולה ויורדת במחזוריות של בין עשרים ואחד עד שלושים וחמישה יום. לא נערכו מחקרים על תדירות התרחקויותיו של הגבר המתנהג כמו גומיה, אולם מנסיוני אני יכול להעיד, שהיא דומה לזו של האשה. מחזור ההערכה העצמית של האשה אינו חופף בהכרח מבחינת הזמן למחזור החודשי שלה, אולם הוא בן 28 ימים בממוצע".

 

ד"ר ג'ון גריי איננו דתי ואף איננו יהודי. ספק אם שמע אי פעם משהו אודות מצוות טהרת המשפחה ודיני נדה הכתובים בתורה והנהוגים בעם ישראל, אך מסתבר שלו שמע עליהם היה מוצא בהם ענין רב.

 

אם הגבר זקוק מדי פעם להתרחקות מסוימת שמערכת היחסים הזוגית כדי למלאות את מצבריו מחדש, ואם גם האשה שותפה לתהליך זה, הרי שאין כמו שמירת הלכות טהרת המשפחה כדי למלא צרכים אלו בצורה הטובה ביותר. במקום שהגבר יתרחק מאשתו נגד רצונה, בצורה שעלולה לפגוע ברגשותיה, מוציאה אותו התורה פעם אחת בחודש ל"חופשה מאורגנת". מסתבר בהחלט ששמירת הלכות אלו מסדרת גם את מחזור הרגשות של האשה הזקוקה אף היא לתקופות מנוחה והתרעננות, בהתאם לזמנים אלו.

 

המדהימה ביותר היא קביעתו של גריי שמחזורים אלו, הן בקרב הנשים והן בקרב הגברים זהה לחלוטין לזמנו של המחזור החודשי הממוצע. החוקר הנוכרי איננו מוצא את פשר הדברים, שכן ללא שמירת חוקי התורה לא נוצר הקשר האמיתי שבין המחזור הגופני למחזור הרוחני, אך הפתרון לפלא זה נמצא בתורתנו הקדושה, שבה נמצאים כל סודות ההויה.

 

שמירת חוקי התורה היא הערובה הובה ביותר לחיי משפחה רעננים ובריאים, המתאימים היטב לצרכיה העמוקים ביותר של נפש האדם

תגובות

מאמר מעניין ויפה ! תודה .

יוסף | 8/24/2011 10:26:30 PM

שאלות

יואב | 8/25/2011 10:00:01 PM

אתה מתאר מצב שבו שילוב בין שני דברים - אחד שטבוע בנו, ואחד שמצווה בתורה - יוצר תוצאה טובה.

נשאלת השאלה: למה החלוקה? כלומר, למה לברוא אותנו עם מחזורים רוחניים שאינם מסונכרנים עם המחזורים הגופניים ולתת מצווה שתסנכרן אותם במקום לברוא אותם מסונכרנים מלכתחילה?

שאלה נוספת: מה לגבי הגויים? הלכות טהרת המשפחה אינם חלק משבע מצוות בני-נוח, וכפועל יוצא מכך (עפ"י המאמר הזה), המחזורים הרוחניים שלהם אינם מסונכרנים עם המחזורים הגופניים שלהם.
יוצא שהם "נענשים" (או סובלים) מכיוון שאינם מקיימים מצווה שאינם מחוייבים בה. זה לא מרגיש הגיוני או צודק.

תגובת הדוס: א. יש כלל גדול בפילוסופיה התורנית, שמופיע בחז"ל בכמה מקומות, שהעולם לא נברא מושלם, ועל האדם להשלים אותו. בעומק הענין זו השקפה הפוכה לגמרי מההשקפה הירוקה. לכן אין קושיא למה העולם נברא בצורה כזו. אגב, העקרון הזה עונה על הרבה מאד שאלות.
ב. הרמב"ן כותב בפרשה של לבן ורחל עם התרפים, שאצל האומות הקדמוניות הייתה מוסכמה כללית שצריכים לשמור מרחק מאשה בימי נדתה, כך שהם הבינו את זה משכלם. כנראה שגם זה השתבש במשך הדורות.

המאמר נוגד מה שכתוב בתורה.

חרדי מצוי | 8/28/2011 1:44:46 PM

התורה מתירה רבוי נשים, וכשיש כמה נשים כל התאוריה הזאת נופלת.

תגובת הדוס: ממש לא. יתכן בהחלט שכשהגבר צריך להתנתק קצת, הוא יכול להיות במגע עם נשים אחרות. הוא צריך להתרענן מהאשה הזאת בדווקא.

ומדוע בהריון הכל מותר ?

moti sapir | 12/27/2011 11:01:22 PM

בהריון יש לריב ?!

תיקו

תגובת הדוס: אינני יודע.

זה הסוד של זוגיות מוצלחת!

שני | 1/15/2012 1:00:26 AM

מי שמחפש/ת זוגיות בריאה, מבינה, מכבדת, מעריכה את "הבפנים", מוזמנ/ת לבדוק את הנושא. לאחר כל ההסברים המדעיים והשכליים יש גם מקום להביע את קולו של הלב: זה הסוד של זוגיות מוצלחת!!! לא משנה מה מצבך המשפחתי, טוב לדעת את הסוד הזה...
זה משהו הרבה מעבר למילים, צריך לנסות ולראות. אפשר לקרוא לזה :"שיקוי האהבה החזק ביותר שניתן להשיג"!מנסיון...שווה גם לך לנסות.