יש אלוקים פרק יב' – קנקן התה של ראסל

מאת: נח גוטמן | 5/5/2012 בקורת ספרים


בעמוד 81 מצטט דוקינס את ההלצה הידועה של ברטרנד ראסל אודות קנקן התה. ליצנות מכוערת זו מהוה המחשה חיה לדברי הרמח"ל, הכותב כי "מעט מן הליצנות דוחה הרבה מן המוסרים והתוכחות". כפי שנראה להלן ליצנות זו מהוה לא יותר מבדיחה, שאין מאחוריה שום טיעון רציני, אך כל זה אינו מפריע לחסידי האתיאיזם נמוכי המצח לחזור על דברי הבל אלו שוב ושוב.
אותו ראסל המשיל את האמונה לאדם הטוען כי בין כדור הארץ למאדים ישנו קנקן תה עשוי מחרסינה, אשר מקיף את השמש במסלול אליפטי, אולם אותו אדם טוען כי קנקן התה קטן כל כך ששום טכנולוגיה אנושית לא תוכל לאשר או להפריך את קיומו. כאשר אותו אדם פוגש אנשים אשר אינם מאמינים לדבריו הוא דורש מהם הוכחות לאי קיומו של קנקן התה.
עכשיו נניח לרגע את החלק הליצני של ההלצה, אותה ליצנות איומה של שלוחי הסטרא אחרא, מסיתים ומדיחים, וננסה לנתח את ההבלים הללו בצורה הגיונית ורצינית.
קודם כל, האם אדם שרואה מולו חיידק, שהגנום שלו יותר מורכב משוכלל ומתוחכם מכל ההמצאות האנושיות גם יחד, והוא מבין שכשם שחללית ומטוס, ספר ומכנסיים, אינם יכולים להיווצר בטעות, כך גם היצור הפשוט ביותר, האם הוא מאמין בקנקן תה?
ואפילו אם נניח שאכן מישהו הצליח (והוא לא הצליח) להמציא תיאוריה שתסביר איך ספר נוצר על המאדים במקרה, על ידי שורה ארוכה של סופות חול, קטסטרופות, שדים ורוחות, תקופות ועידנים עם שמות של פיות ומפלצות, ושאר ירקות מהמרק הבראשיתי, האם יש בכל זה כדי להפוך את האדם הישר הרואה בספר יצירה של סופר למאמין בקנקני תה?
ואפילו נניח ששני התיאוריות (עד כמה שאפשר לכנות את האבולוציה בשם "תיאוריה") אפשריות, מדוע האבולוציה איננה קנקן תה?
משל למה הדבר דומה, לקנקן תה שנצפה על ידי האסטרונומים של נאס"ה, משוטט במרחבי הענק שבין הארץ למאדים, ועכשיו החוקרים נחלקים לשני אסכולות, אסכולה אחת טוענת שמדובר בקנקן תה והשנייה טוענת שמדובר בקנקן קפה. האם יש עדיפות לאסכולת קנקן הקפה? הרי אנו רואים מול עינינו תופעה שדורשת הסבר לכל הדעות – מורכבותם של החיים. כדי להסביר תופעה זו נאלצו הכופרים לקשקש ספריות שלמות עם מיליוני ספרים מאמרים ומחקרים, כדי למצוא הסברים משונים על ידי סדרה ארוכה של פלפולים עקומים ומשונים. מדוע כל זה איננו קנקן תה שמיימי?
ובכלל, בכדי לשלול את מציאות הבורא הזועקת מכל רגב אדמה ביקום, נאלצים הכופרים להאמין לא רק בקנקן תה אחד, אלא בעשרות קנקני תה משונים ומחרידים, ואולי בבית חרושת לקנקנים, המרחף בשמי מרומים.
עליהם להאמין כי המפץ הגדול אירע כי... כי מה? לא ברור. הנושא בבדיקה.
עליהם להאמין כי מלבד היקום קיימים עוד מספר אינסופי של יקומים מקבילים, שבהם משוטטים ככל הנראה רוחות רפאים שנוצרו שם בתהליך אבולוציוני, שאם לא כן לא יוכלו להסביר את העקרון האנתרופי. הרי לנו לא רק קנקן תה אחד, אלא כמות אינסופית של קנקני תה אדירים המשוטטים במרחב אינסופי של אינסוף קוסמוסים בתוך המגה קוסמוס הענק. כל הזכויות שמורות לזאוס.
עליהם להאמין כי היצור הראשוני נוצר איכשהו. מה לא ברור? איכשהו. האל הגדול איכשהו התחתן עם האלה הגדולה ויהי חיידק, יפה ומורכב, מוכן ומזומן לפצוח במרוץ האבולוציוני הארוך.
לאחר מכן הקנקן החל להתרבות, אופס, סליחה, החיידק החל להתרבות, ואז פתאום נהיו חרקים. איפה נעלמו כל מאובני המעבר? לקנקן פתרונים. הקנקן בלע את כולם. היו בכדור הארץ טריליוני בעלי חיים שנכחדו ולא הותירו כמעט זכר בממצאי המאובנים. למה? לא ברור. בעלי החיים שחיים כיום הותירו כולם מאבנים. כמעט ואין בנמצא סוג של בעל חי מאלו הקיימים כיום שלא הותיר מאובנים רבים, אבל אותם טריליוני זנים עתיקים חלפו ונעלמו.
עליהם להאמין כי ניתן לפרק את כל מיליוני התהליכים הביולוגיים המורכבים עד מאד מיליוני שלבים ביניים שביניהם ובתחתיתם אין שום שלב משמעותי בלתי ניתן לפירוק. ואם המדענים עדין לא הצליחו לשרטט כזה דבר ביחס לשום פונקציה ביולוגית? מה זה משנה. אל תסתכל בקנקן.
עליהם להאמין כי עשרות מיליוני אנשים בכל העולם העוברים באופן קבוע את חויית סף המוות, הם פשוט מדמיינים. איך הם מתאמים ביניהם את דמיונותיהם? לא ברור. זה משהו שקשור כנראה לפיה של הקנקן. מי שמוציא משם את הראש החוצה, מתחיל לחלום.
בקיצור, דוקינס וחסידיו, אולי כדאי שתפסיקו עם קלישאות. תתחילו לקרוא, ללמוד, ובעיקר – להפעיל את הראש. אל תפחדו. בסוף תגלו שתחבו אתכם עמוק עמוק, מתחת לערימת קנקנים אינסופית.

תגובות

אבולוציה בעצמו קנקן תה

יצחק | 5/6/2012 1:45:29 AM

שבן אדם מתבונן בבריאה הוא מבין שיש בורא

אך האבולוציה זה לא ניתן להוכחה בכלל כי אף אחד לא היה לפני מליון שנה אף אחד לא יודע מה היה אז ?

כמו כן מרק קדמון וכמו כן היפוך שכבות וכמו כן חוסר במאובנים

ננסה לנתח את מאובני קוף האדם "בין קוף לאדם יש 50 מליון מוטציות ועכשיו נילך מעד אחד לקראת הכופרים ונגיד שכל דור היה חמישים אלף מוטציות

כמה מאובנים מצאו ? כמה בודדים שלא מוכיחים
כלום ?
מצאו מאובנים שניתנים להפרכה מידית ?

הרי היו צריכים למצוא מילוני שלבי ביניים איפה הם ?

כל האבולוציה הוא סיפור אחד גדול
למשל
שנשאל לדוקינס למה העיניים של כולנו שווים ואין לנו עיניים של כלב
(כלב רואה כחול כזה אדם רואה צבועוני)

התשובה של הגורו דוקינס תהיה שבגלל שאכלנו פעם אוכל בצבעים שונים אז העיניים שלנו רואים צבעוני מה שאין כן כלב או חתול שלא אכל את כל המאכלות הצבעוניות

האם אין זה סיפורים של קנקן תה ?

מרק קדמון היפוך שכבות תורת שווי משקל המקוטע כל זה בכדי ליישר קו אם התאוריה הילדותית
הם אפילו זיפו בעבר מאובנים

האין זה יותר גרוע מקנקן תה ? כל זיפוי המאובנים שלהם ?

מה שאין כן אמונה באלוקים זה בא מתוך העין הפשוטה שרואה את פלאי הבריאה ומבין שמישהו יצר את הכל

וכמו שלשולחן יש יוצר הוא מבין שלנו יש יוצר ואפילו שאנחנו מעולם לא ראינו את היוצר של השולחן

בברכה .

קנקן התה

מתושלח | 5/6/2012 2:22:29 PM

בורא העולם אינו גלוי כיום מצד עצמו, אלא רק מצד פעולותיו.
האתאיסט מתמקד רק בנסתרותו של הבורא (ולכן משווה את מציאות הבורא למציאות קנקן תה או מפלצת ספגטי), תוך התעלמות מוחלטת מהבריאה כולה. את קיום הבריאה על כל חוקי הטבע והמערכות בה הוא פוטר ב"אני לא יודע", או "ככה זה היה צריך להיות", או "המדענים יודעים". היותר מתוחכמים נאחזים בהשערות מדעיות שונות ומשונות.

גם אם בורא העולם יתגלה אל האתאיסט, הוא לא יאמין בו. כפירתו של האתאיסט אינה קשורה לראיות או הוכחות. האתאיסט לא מחפש אמת, אלא כל מגמתו היא לכפור בבורא העולם.

תגובת הדוס: הבעיה היא שגם טריליוני טריליונים של יקומים מקבילים הם בלתי נראים, ובניגוד לבורא גם פעולותיהם אינם נראות כלל וכלל, ובכל זאת דוקינס וחבריו מוכנים להאמין בהם בלב שלם כדי לתרץ קושיות כאלו ואחרות.

תודה להדוס ולמושלח

| 5/7/2012 8:21:31 AM

תודה לדוס למאמר היפה
ולמושלח שפתח לי את העיניים
אהבתי את מה שאמרתם חזקו ואמצו העם איתכם

אני חושב שאתה טועה ומטעה..

אריאל | 5/8/2012 1:40:02 AM

אתה מטעה לגבי היחס שלך לאבולוציה, מדובר בתיאוריה מדעית (שזה שונה מאד מההגדרה של "תיאוריה" ברחוב, אבל אני מני שאתה מודע לזה), אתה מנסה להתכחש לטיעון של ראסל ע"י משיכת תשומת הלב ממנו ואימרות סתמיות שהעולם מעיד על יוצר, ובסוף בסוף אתה זורק משהו על חווית סף המוות מבלי בכלל לבדוק את העניין.

בכל אופן, אני ממש ממליץ לך מקרב לב לקרוא את סדרת המאמרים הבאים, אני בטוח שתודה לי בסוף:)

http://www.thedos.co.il/Article.aspx?Article=533

תגובת הדוס: א. ידידי היקר, אתה הגעת לכתובת הלא נכונה. תצטרך לעבוד מאד מאד קשה כדי למצוא חומר ונושא משמעותי ומרכזי באבולוציה שלא קראתי אותו. אתה אמנם חדש פה באתר, ולכן מגיע לך שלום עליכם, אבל לפני שאתה מתפרץ, בבקשה תקרא את כל מאות המאמרים שכנכתבו פה בנושאי אבולוציה, ורק אח"כ תתחיל להטיף לי מוסר על יחסי לאבולוציה.
ב. הלינק ששלחת מפנה לאתר תמהוני ועלום שם בשם "הדוס".

הטיעון של ראסל

צבי ז. | 5/8/2012 3:47:21 AM

העלת הרבה נושאים במאמר אבל אני אתייחס רק לעניין טיעון קנקן התה.
מטרת הטיעון היא לא להשוות בין אמונה בקנקן תה לאמונה באלוהים בכל מובן. כמובן שאדם שמאמין שהחיים לא יכלו להיווצר ללא התערבות אלוהית תהיה לו סיבה להאמין באלוהים ולא תהיה לו סיבה להאמין בקנקן תה. אם זאת, לא פעם נתקלתי בטיעון הבא מצד מאמינים: "אז מה שאני לא יכול להוכיח שאלוהים קיים? אתה לא יכול להוכיח שהוא לא". ופה בדיוק נכנס הטיעון של ראסל.
כלומר, אם הסיבה היחידה שאתה מאמין היא כי לא הוכיחו לך אחרת אז באותה מידה תוכל להאמין בקנקן התה. אם לעומת זאת כן יש לך סיבות אחרות לאמונה אז הטיעון של ראסל לא רלוונטי, אבל במקרה הזה לא צריך להשתמש בטיעון של "אתה לא יכול להוכיח שאלוהים לא קיים".

תגובת הדוס: ובדיוק אבל בדיוק על הטיעון הזה עניתי באריכות רבה.היות ותחת מציאות הבורא הכופר צריך להכניס שורה ארוכה של תיאוריות שונות ומשונות עד מאד, לכן חובת ההוכחה מוטלת דווקא עליו, או לכל הפחות איננה מוטלת על שום צד.