יש אלוקים פרק יג' – לאיזו דת להאמין?

מאת: נח גוטמן | 5/5/2012 בקורת ספרים

בעמוד 89 שואל דוקינס, גם אם נקבל את מציאות הבורא, ואנו רוצים להשתית את המוסר שלנו על בסיס דתי, על איזו דת עלינו להסתמך, הרי ישנם דתות רבות בעולם?
התשובה על כך פשוטה למדי.
ההנחה כי ישנם דתות רבות הבאות בחשבון – איננה נכונה כלל. מרבית הדתות הקיימות בעולם הם דתות אליליות. דתות אלו נחשבות בעיניו של האדם המערבי לדתות רבות, מתוך חוסר הבנה בסיסי ביותר. התיאוריה האלילית הבסיסית המשותפת לכל עובדי האלילים, גורסת כי קיימים מספר עצום של אלילים שלהם יכול האדם לסגוד, וכל אדם באשר הוא יכול לבחור לו את האליל המתאים לצרכיו, ואף לברוא לעצמו אלילים לעת מצוא. עובד האלילים לעולם אינו מחויב להגביל עצמו לאליל זה או אחר. הוא יכול בבוקר אחד להתפלל לתרנגולת, להקריב חביתה לזאוס, להשתחוות למיקי מאוס, ולבסוף לעמוד בהתפעמות מול פוחלץ של דינוזאור בבריטיש מוזיאום.
אם כך הדתות האליליות כולם הם כמעט דת אחת, או לפחות שייכות לאבטיפוס אחד.
האם התיאוריה האלילית היא רציונלית?
לא.
כאשר האדם מתבונן על העולם הוא מגיע למסקנה כי רק גורם תבוני יכול היה לתכנן את כנף הזבוב וזנב היתוש. אך מנין לו לאדם להסיק מכך על יותר מאשר בורא אחד?
אם כך נותרנו עם שלוש דתות בלבד, הדתות המונותיאיסטיות.
דתות אלו מסכימות ביניהם על דבר אחד – התנ"ך של היהודים, אמת ויציב. הקדוש ברוך הוא ברא את העולם, השמיד את דור המבול, בחר באבותינו הקדושים, הוציאנו ממצרים, ונתן לנו את תורתו תורת אמת. עד כאן מוסכם ומקובל. מכאן ואילך – כל אחד והסיפורים שלו. אם כך, קודם כל נשארנו עם התנ"ך, הספר היחיד המקובל על כל אדם דתי שאינו עובד אלילים.
אז התנ"ך – אמת.
עכשיו נעבור לסיפורי הגויים, שלא יכלו לעמוד באמת התנכית הבלתי מתפשרת, ונאלצו להוסיף עליו את הוספותיהם העלובות כדי לרוקן אותו מכל תוכנו המקורי. הנוצרים מספרים שיום אחד אותו אלוקים אינסופי, שהזהיר את העם הנבחר במשך אלף ומאתיים שנות נבואה שלא לצייר לו כל דמות "כי לא ראיתם כל תמונה", פתאום הוא החליט להפוך לבן אדם במעי בתולה צחה כשלג שלא טעמה טעם חטא. איזו תפנית חדה, מאה שמונים מעלות.
בפעם הקודמת שאלוקים נתן את התורה, הוא עשה את זה בגלוי, לעיני כל עם ישראל, בסדרה ארוכה של ניסים ונפלאות במשך ארבעים שנה. באותה פעם הוא לא דרש מהגוים שלא ראו את נפלאותיו לקבל תרי"ג מצוות. אבל כשהוא בא להביא את הברית החדשה, כאן הוא החליט פתאום לעבוד בחשאי. לא עוד עשרת המכות וקריעת ים סוף, אלא איזו בתולה צנועה וחסודה שהרתה מרוח הקודש, עד כי ילדה בן אלוהים. אותו בן אלוהים ושלוחיו לא הצליחו ליצור שום נס המוני בסדר גודל של יציאת מצרים לעיני העמים שמהם דרשו להתנצר. מעניין איזה מהפך חל על אותו אלוהים. פעם שעברה היה קרבנות, היה עם נבחר, היה בית המקדש וארץ ישראל. פתאום קורה מהפך, אין קרבנות, אין מצוות מעשיות, אפשר לעשות כמעט כל מה שרוצים. הפסל היה תועבה, התועבה הכי איומה. אבל עכשיו הוא החליט שבעצם למה לא? פסל זה דבר חביב לגמרי, לא כן? ומה שהכי מרגש, שכל התפנית הזו קרתה בדיוק כשאלוקים החליט לבחור בסטפן. הרי סטפן אוהב חזיר, אוהב פסלים, סטפן לא אוהב תפילין, ציצית, מזוזה, הלכות טהרת המשפחה. אז בדיוק כשאלוהים פונה לסטפן הוא נהיה סטפן בעצמו.
הדרמה לא נגמרה. המוסלמים הוסיפו עליה שלב נוסף. הם הרי מאמינים בנבואתיו של ישו, אבל משום מה אחרי שאלוקים בחר בסטפן, פתאום הוא התחרט בפעם השנייה והחליט לחזור אחורה. אני אמרתי שהחזיר מותר? מה פתאום. אסור!!! פסלים? נורא ואיום. פתאום שוב יש מצוות מעשיות. אין יותר בתולה ובן אלוהים.
איזה מרגש. איזה אלוקים גמיש. כמעט כמו נתניהו. פעם אסור פסלים, פעם מותר, ופתאום שוב אסור. מה זה פה, מאניה דיספרסיה?

תגובות

הכנסיה הנוצרית רבת פסלים ותמונות

אהדה לתורה | 5/6/2012 1:56:23 AM

מבנה הקתדרלה העצום מלא בפסלים מבחוץ ומבפנים, תמונות בכל מקום, ממש מוזיאון של ישו (קתדרלת נוטרדאם בפריז לדוגמה). בית הכנסת מכובד, צנוע, קטן ומטרתו להראות את טיבו של העם היהודי- שמטרתו להראות שהעם היהודי בעל מסורת מסתגרת והפולחן הוא צנוע. הנצרות מקורה ללא-ספק מרומא, לפי מבני הענק והרצון להפוך עולם אחד תחת עיקרון המיסיונריות. זה מזכיר מהתנ"ך שאומר רבשקה: מדוע אין לכם פסלים בכל מקום? אינכם אוהבים את אלוהיכם? זהו, שעד היום אף אחד מאותם צאצאי האימפריות האלה שנכחדו ופליטיהם האדומים והעמלקים שהם אירופה שלא הבינו שהנצרות אינה זרם ביהדות ברגע בו התרבות הרומאית החליטה שישו מקל כפי שציינת בכתבה וכך הנצרות אינה שונה מכל שאר הגויים. אם מסתכלים בזווית היסטורית, ישו כפי שמתואר, היה למעשה סוציאליסט, קרל מרקס מוקדם. הכנסיה לאחר-מכן ערכה את דבריו כדי שיהיה נוח לכולם, כדי להפוך פולחן של האימפריה בדת אחת לחלק מתוכנית התפשטות מהירה. אבל מה שבטוח שהוא מעולם לא היה משיח, בטח לא בדור ההוא, שלא התאים לגאולה.
דרך-אגב אני לא אגיד שאין דתות רבות, יש הרבה: הפוליתאיסטים, הקומוניסטים, הרביניסטים (כל מי שנעלב- חבל) וכל היוצא בזה. כל הדתות המצוינות לעיל הן מיסיונריות (להוציא את הדרוזים, שהן קהילה מסתגרת ואובדת ואולי עוד כמה).

שבוע טוב, אהדה לתורה

תגובת הדוס: נהנתי עד מאד. אהבתי את ההגדרה של ישו כ"סוציאליסט מוקדם". זהו סוג של סוציאליזם לא כלכלי אלא חברתי - מנטלי ומאד מאד רומנטי.
אגב, הרומאים היו בבעיה. האמונה בתנ"ך וביהדות נכנסה מאד חזק באותה תקופה לשכבות הגבוהות ברומא. הם היו זקוקים לישו כדי לרוקן את התנ"ך מכל תוכנו האמיתי. ישו וממשיכיו עשו דבר נורא - הם באו בשם התנ"ך, בשם היהדות, ואמרו בדיוק את ההיפך המוחלט מכל מה שכתוב בתורה.

כמה הערות ותוספות

מתן | 5/6/2012 3:14:35 PM

בטיול שלי בהודו התפלאתי לראות בכנסיה הינדית מנשקת פסל של מריה
ואז זה קפץ לי, הם פוליתאיסטים!
מבחינתם לכל אחד יש את האל שלו אז הם חולקים כבוד

עניין שני, סיפור המבול נמצא אצל הרבה יותר דתות מאשר רק הדתות המונותאיסטיות. אפילו אצל האצטקים המרוחקים

עניין שלישי, הנצרות התחילה ככת ביהדות ומהר מאוד הם עלו על הגימיק - דת ללא מצוות
אם ראיתם פעם את הארכיאולוג העירום הוא מספר שם שבתחילת הנצרות היו יהודים שהאמינו בישו והיו נוצרים גויים גמורים ועם הזמן היהודים הנוצרים נדחקו עד היעלמות כמעט מוחלטת. היום הם קיימים כקהילה המסיונרית עדי ה' (אצלם זה עם השם המפורש)

ושאלה לסיום, את האיסלם הוא לא הזכיר בספר שלו?
להתייחס רק לנצרות זה שטחי

תגובת הדוס: א. סיפור יפה. זו השיטה של הנוצרים לחדור לחברות אליליות. קודם כל מכניסים את ישו לתוך הפנתיאון, ואז לאט לאט הוא משתלט על העסק. קראתי פעם מישהו שכתב שבהודו אפילו אם תלך עם קליפה של קוקוס על הראש אנשים יכבדו אותך אם רק תגיד שזה ענין דתי.
ב. המבול נמצא בכל הדתות, כי הוא היה ידוע בעולם העתיק בכל התרבויות ללא יוצא מן הכלל, כשם שכיום אין אומה שלא מכירה את סיפור מלחמת העולם הראשונה והשניה. מה משותף למלחמות העולם ולמבול? ניחוש אחד - שניהם אירועים שפשוט היו.
ג. כת עדי ה' הם אולי יהודים נוצרים, אבל לא נראה לי שיש להם רצף הסטורי בינם לאותם יהודים נוצרים לפני אלפיים שנה.
ד. דוקינס מתייחס בעיקר לנצרות, משום שזו הדת הדומיננטית בחברה שבה הוא חי, אבל הדברים נכונים גם ביחס לאיסלאם. האמת היא שלא מגיע למוסלמים שנשוה אותם לנצרות. האיסלאם הוא הרבה פחות עקום ומזויע מהנצרות, למרות שבמקרה היום המוסלמים נראים כמו שהם נראים. ובכל זאת, עדין יש פה טיעון אבסורדי על אלוקים שבוחר באומה אחת, נותן לה מאות מצוות, ואז פתאום מחליט לעשות פרסה לדת אוניברסלית עם מצוות מעשיות בודדות. מלבד זאת, המוסלמים מאמינים בישו ובכתבי הנצרות (אינני יודע אם כולם) כך שהבעיות בנצרות נכונות גם ביחס לאיסלאם.

המאמר אינו עונה על השאלה

צבי ז. | 5/8/2012 4:04:30 AM

אני חושב שהשאלה לאיזו דת להאמין היא הרבה יותר מורכבת מכדי לענות עליה כל כך בקצרה.
ראשית זה שגוי לשים את כל הדתות האלליות בקטגוריה אחת. זה נכון שמעצם ההגדרה כולן מאמינות באלים רבים אבל אין זה אומר שהן דומות. זה גם לא נכון שבכל דת אלילית המאמין יכול להחליט על דעת עצמו לסגוד לכל דבר. האלים בדתות כאלה יכולים להיות מוגדרים היטב.
בקשר לשאלה שלך מדוע להסיק שיש יותר מבורא אחד. אם אתה יוצא מנקודת הנחה שיצור חי דורש מתכנן כמו שנניח מחשב דורש מתכנן אנושי אז בבקשה תראה לי מחשב שבנה אדם אחד. הנקודה היא שרוב יצירות האדם דווקא לא נוצרו ע"י אדם אחד אלא ע"י קבוצה של אנשים, וגם התפקידים שלהם היו שונים, חלקם תכננו את המכונה ואחרים בנו אותה פיזית וכו'.
ובמאמר גם לא התייחסת לזרמים הרבים בכל אחת מהדתות. כי גם אם נקבל שהיהדות היא הדת הצודקת, אז נשאלת השאלה, איזו יהדות?
לגבי הנצרות והאיסלאם, הגמישות של אלוהים שבה תומכות דתות אלה אינה מוכיחה שהן שגויות, כי אחרי הכל, דרכיו של האל מסתוריות.

תגובת הדוס: א. הסברתי היטב, אני חושב, שהדתות האליליות מייצגות תפיסת עולם אחת זהה, שבנפולה יפלו כולם ובעומדה תעמודנה.
ב. ההערה שלך בנושא המורכבות הערה מצויינת. ובכל זאת, 1. גם התפיסה האלילית מאמינה בקיומו של א-ל עליון, אלוקי האלוהים, אלא שהוא כביכול "האציל סמכויות" לסגניו השונים.. זוהי טענה שאין לה הוכחה ונטל ההוכחה על המספר אותה. 2. הסיבה שאתה מניח שלמחשב יש מתכננים רבים זה בגלל שאתה מכיר את יכולותיו המנטליות של האדם ואתה יודע שאין בכוחו של אדם בודד להמציא וליצור מחשב שלם על כל פרטיו. לעומת זאת, אם תמצא ציור על דף, אתה תאמר שהוא צויר על ידי אדם אחד. ביחס לבורא, אין לנו מושג מה הם יוכולותיו, ולכן אין לנו אפשרות לדעת אם הוא יותר מאחד, ולכן על פי תערו של אוקהם אנו נותרים עם אחד בלבד.
ג. השאלה לגבי זרמים ביהדות גם כן שאלה מצויינת. את התשובה על שאלה זו אינני יכול לכתוב, מסיבות מובנות.

בהמשך למה שאמרתי

צבי | 5/8/2012 4:11:03 PM

א. תפיסת העולם שלהם אינה זהה. תפיסה אחת בהינדואיזם רואה את כל האלים כצורות ביטוי של אל אחד, או יותר נכון של איזו מהות שנמצאת בכל מקום. ולא בהכרח כאלים נפרדים. תפיסת העולם של דתות אלה יכולה להיות עמוקה בהרבה ממה שאתה מתאר לעצמך. מורכבת הרבה יותר מכדי שיהיה ניתן לתאר אותה פשוט כפולתאיזם. שים לב שלא מדובר באל עליון שהוא האב של האלים האחרים אלא על אל אחד שהאלים האחרים הם התגלמויות שונות שלו.
ב. בעניין המחשב והציור. בו נסכים שחלק מהיצירות האנושיות דורשות יוצר אחד וחלק יוצרים רבים. ויכולתיו של הבורא לא ידועות. ולכן יכולים להיות מספר של בוראים. תער אוקאם לא עוזר במקרה זה כיוון שיישות אחת כל יכולה או כמה יישויות שמהוות קבוצה שהיא בעצמה כל יכולה לא בהכרח סבירות האחת מהשניה.

תגובת הדוס: הפאגנים עצמם מאמינים שמאחורי כל הפנתיאון יש אל אחד עליון שברא את כל המפלצות שתחתיו, כך שתערו של אוקהם בהחלט מגלח את כל הנותרים.

שאלה

יצחק | 5/9/2012 9:53:50 AM

לגבי המשיחיתים
הקרואים עדי ה׳
אין לי מושג אם הם מגדירים אם עצמם יהודים ממש
ואין לי גם כן מושג אם הם מאמינים גם כן בניסים של ישו

אך נוצר כאן בעיה
בפרק על הניסים בנצרות
http://www.thedos.co.il/Article.aspx?Article=81

מובא שאין שום הוכחה לניסים של הנצרות היות שהיהודים לא מוכיחים את הניסים והם אפילו מוכנים למות על כך

אולם הכת עדי ה׳ שהם כביכול יהודים הרי להם שהם מאמינים בניסים של ישו

מה עלינו לענות להם ?

עדי ה׳
יש להם חנות ברחוב יפו שנקרא כתבי קודש
נכנסתי לשם נדבקתי אם אחד מהמנהיגים הבולטים שלהם

הוא אמר לי שכל האמונה שלהם זה שישו משיח והם מאמינים בתנ״ך שלנו

והוא אמר שמקיימים תרי״ג מצוות
ופתאום נכנס בחור דתי שאומר לי שהוא מתפלל של יום אם תפילין והוא מאמין שישו משיח

הדת שלהם אומר לכאורה תקיים תרי״ג מצוות אבל ישו משיח

ברמב״ן מובא קושיא על אותו כת שהרי בנביא כתוב שאחרי ביאת המשיח לא יהיה יותר מלחמות ומדוע עדיין קיים מלחמות
ועוד שאלות בסגנון הזה

אולם השאלה שלי
היא כזה
אם הם מאמינים בניסים של ישו והם מגדרים כעצמם יהודים לפני אלפי שנים הרי לנו כת שהם יהודים והם מאמינים בניסים של ישו

אמנם כמשיח אך שוב מה עלינו לענות להם

זה מה שמצאתי בעניין הכת
http://www.yadleachim.co.il/?CategoryID=285&ArticleID=203

וגם זה http://www.hidabroot.org/CommunityDetail.asp?FaqID=15930

אשמח אם תענה לי